×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images

W piękny wiosenny dzień uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią p. Agatą Suchocką wybrali się nad pobliską rzeczkę Cienką na poszukiwanie bobrów.

Bóbr to zwierzę, które widnieje w herbie Tłuszcza. Po latach nieobecności bobry kilkanaście lat temu powróciły w nasze okolice. Świadczy to podobno o czystości wody w rzece, co nas bardzo cieszy. Niestety uczniom nie udało się zobaczyć żadnego bobra, ale łatwo było dostrzec skutki ich pracy - ścięte drzewa. Bobry starają się ścinać drzewo tak, aby przewróciło się w kierunku rzeki. Potem wykorzystując mech, trawę, gałęzie, muł rzeczny budują swoje siedliska zwane żeremiami. Są to budowle nadwodne, sięgające niekiedy do 3 m wysokości i kilku metrów szerokości z wejściem zawsze ukrytym pod wodą. Żeremia budowane są zwykle w rzekach o wolnym nurcie. Jeśli poziom wody nie jest stabilny, bobry potrafią zbudować tamę ze ściętych drzew.