III POWIATOWO - GMINNE MANEWRY PATRIOTYCZNE  “LEŚNIAKOWIZNA - OSSÓW 2021”

organizowane w ramach obchodów 101. ROCZNICY “BITWY WARSZAWSKIEJ”

Po raz pierwszy pokusiliśmy się o udział w Manewrach, reprezentując naszą szkołę i Towarzystwo Skautowe HORN. Pracy było wiele, ale i zapału młodzieży nie brakowało! Umiejętności uczestników oceniane były podczas wykonywania następujących zadań:

• wykonanie plakatu tematycznego - tu reprezentowała nas praca Martyny Wojciechowskiej,
  • strzelanie z broni sportowej - przygotowania trwały na strzelnicy sportowej Salwa w Wołominie,
  • pierwsza pomoc przedmedyczna - teorię przypomnieliśmy na zbiórkach, a praktycznie szkolenie przypominające przeprowadziła w świetlicy szkolnej Pani Marta Witek,
  • przeprawa po moście linowym przez rzekę Długą,
  • wojskowy tor przeszkód - ćwiczyliśmy sprawność fizyczną, z ciekawszych zadań: rzut granatem do celu,
  • pionierka biwakowa - ćwiczyliśmy ochoczo na zbiórkach rozkładanie i składanie namiotów,
  • rowerowy tor przeszkód - teorię należał przypomnieć sobie samodzielnie oraz wykonać szereg ćwiczeń przygotowujących,
  • marsz na azymut z Ossowa do Leśniakowizny,
  • krzyżówka historyczna - przypominaliśmy sobie fakty historyczne na zbiórkach i indywidualnie

Ponadto młodzież obejrzała film historyczny, występ okolicznościowy i brała udział w warsztatach z rekonstruktorem.

Głównym koordynatorem Manewrów był nasz Przyjaciel, Druh Zbyszek Wilczyński. Współorganizatorem było m.in. TS HORN. 15 dh. im. Janusza Korczaka, jako jedyna wystawiła swój szkolny patrol, spośród drużyn harcerskich HORNU. Uczestniczyło 15 patroli szkolnych.

Zmagania trwały cały dzień, było wiele emocji. Należy podkreślić, że mimo trudności nasi nie rezygnowali z walki o trofea. Walczyli fair - play, zgodnie z regulaminem. Byli przyjaźni wobec innych. Jestem z nich dumna.

Zajęliśmy III miejsce w kategorii: plakat. Brawa dla Martyny! Ponadto II miejsce w kategorii: pionierka biwakowa. Tu osobą koordynującą zadania była Oliwia, ale cala reszta spisała się na medal. W kategorii generalnej na 15 patroli nasz zajął 5 miejsce. BRAWO!!!

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom, którzy służyli transportem własnym i czasem. Dziękuję, że troszcząc się o rozwój swoich dzieci widzicie jego różne aspekty.

Dziękuję także Pani Dyrektor Ewelinie Wojtyra za gotowość pomocy i akceptację oraz Państwu Nauczycielom, którzy docenili wysiłek uczniów.

Nasza szkoła miała okazję swoją obecnością  zaznaczyć, jak ważne dla nauczycieli, uczniów  i rodziców jest upamiętnianie takich rocznic i tym samym wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży.

Poniżej fotorelacja:

Czuwaj!