Już 11 lutego 2020 r. będziemy obchodzili kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

W dniu 05.02.2020r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej, przeprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tłuszczu: P. Lidię Wielądek – dyrektor poradni i P. Iwonę Tyczyńską - psycholog. Tematyką zajęć był hejt w Internecie. Dzisiejszy Internet zalewany jest treściami, które mają znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Obrażanie, znieważanie i ośmieszanie to stały krajobraz w komentarzach pod filmami, zdjęciami, postami czy artykułami.

Tymczasem powszechność hejtu i mowy nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar ale także dla innych ich odbiorców, którzy oswajają się z przemocą w Internecie i funkcjonują w atmosferze przyzwolenia na nią.

Kluczową kwestią walki z hejtem jest reagowanie na to zjawisko – a reagować powinny zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu. Prowadzące zajęcia zwróciły uwagę uczniów na konieczność podejmowania działania w sytuacji zetknięcia się z cyberprzemocą m.in. poprzez zgłaszanie krzywdzących treści administratorom stron czy wsparcia dla ofiary.  Uczniowie poinformowani zostali również o możliwościach uzyskania pomocy w sytuacji pojawiającego się hejtu.

G.B