×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Piątek 8 marca zapadnie uczniom klas 0-4 w pamięci nie tylko ze względu na obchodzony tego dnia Dzień Kobiet, lecz także ze względu na warsztaty archeologiczne. Na czas  warsztatów uczniowie przenieśli się w czasy prahistorii, starożytności oraz wczesnego średniowiecza.

Podczas godzinnych zajęć najmłodszym uczniom naszej szkoły przybliżona została praca i specyfika zawodu archeologa. Przedszkolaki miały możliwość dotknięcia prawdziwych zabytków, obejrzenia narzędzi archeologicznych oraz samodzielnego odkopania ukrytych skarbów. Następnie przy pomocy odpowiednich sprzętów najmłodsi zmierzyli i zważyli swoje zabytki oraz poskładali zniszczone talerze pochodzące ze starożytnej Grecji. Warsztaty rozbudziły we wszystkich uczestnikach chęć do poznawania świata i zawodów tak ciekawych jak praca archeologa.

Uczniowie klasy 1 i 2 wzięli udział w 90 – minutowych zajęciach przedstawiających życie ludzi w epoce kamienia. Prowadzący zaprezentowali, w jaki sposób wykonywano krzemienną broń oraz jak rozpalano ogień. Zajęcia prowadzone w formie oglądowej, jak i czynnej stale zachęcały uczniów do działania: tworzyli oni własne wydmuchiwane malowidła, przy pomocy krzemiennych wiertarek zamachowych wiercili otwory, a na koniec wykonali z gliny paleolityczne figurki.

Klasy trzecia i czwarta poznały historię powstania i rozwoju pisma oraz materiałów piśmienniczych. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia prawdziwego pergaminu oraz zapoznali się ze sposobem powstawania papirusu. Wylepione gliną tabliczki uczniowie wypełniali pismem klinowym w języku starożytnych Sumerów, a następnie rozszyfrowali egipskie hieroglify.

Taka lekcja historii, której dzieci mogły dotknąć i z bliska obejrzeć, na pewno utkwi im głęboko w pamięci. Przybliżenie zaś pracy wykonywanej przez archeologa poszerzyło horyzonty zawodowe uczniów.

opr. Ewelina Wojtyra